Kényszertakarítás
Kényszertakarítás, fertőtlenítés
Az évek alatt voltak eseteink ahol 1-1 lakó miatt kényszertakarítást kellet elrendelnie például az Önkormányzatnak, mert mentálisan sérült emberek gyakran válogatás nélkül halmoztakk fel mindent a lakásukban. Ilyenkor rendőrség vagy katasztrófavédelem közremükődése is előfordult!
Mentális betegségben szenvedő emberek hónapok, évek alatt nagyon sok dolgot képesek hazahordani a lakóhelyükre, amelyek már közegészségügyi veszélyt is magukban rejthetnek Bogarak. kártevők megjelenése, bomló ételmaradékok. A legtöbbször a szomszédok bejelentésére válaszként az ÁNTSZ és/vagy az Önkormányzattól a Jegyző rendelte el az érintett lakóhely kényszertakarítását.
Mostanra azonban már nem tartozik ezeknek a hatóságoknak, Jegyzőknek a hatáskörébe ezen helyzetek kezelése, rendezése!
Kényszertakarítás menete
A takarítás során első lépésként felmérjük a takarítandó helyszínt, majd a megrendelővel folytatott megbeszélés során pontosan meghatározzuk, milyen dolgokat, szemetet, lomot, fertőző és/vagy veszélyes hulladékot kell eltávolítani a területről.
Az eltávolítás során gondoskodunk a hulladék megfelelő csomagolásban történő elhelyezéséről, illetve engedéllyel rendelkező lerakóba/égetőbe történő szállításáról, ennek adminisztrációjáról. A takarítás részét képzi a szennyezett felületek megtisztítása, átmosása, fertőtlenítése, hidegködképzővel és/vagy ózongázzal, igény szerint tisztasági festése. Az ingatlan és környezete állapotának helyreállítása.
Fontos tudnivalók a kényszertakarításról
A kényszertakarításról a hatóságok csak akkor tudnak intézkedni, ha előbb bejelentést kapnak. Ekkor egy helyszíni kiszállás során felmérik a bejelentés valóságtartalmát. A szemle során azt vizsgálják, hogy az állapot veszélyese közegészségügyi szempontoból, esetlegesen elszaporodott rovarok, rágcsálók jelen vannak-e?
Az ingatlan tulajdonosa, vagy használója közigazgatási eljárásban kötelezhető a fertőzésveszély megszűntetésére, ha erre nem reagál, akkor a hatóság elrendelheti a kényszertakarítást. A kényszertakarítás költségét áthárítják a terület tulajdonosára, vagy használójára. Ha az áthárított költséget sem fizetik ki, akkor az ráterhelhető az ingatlanra.
Olyan eset is lehet amikor a lakók összefogva magzkra vállalják a takarítás költségeit!
A hatóságok általában a bejelentést követő 30 napon belül vizsgálják meg a bejelentés valóságtartalmát, s amennyiben az valós, 3 napon belül intézkednek a kényszertakarítás elrendeléséről.